"Problém zdravotnictví v budoucnosti není problém lidí s vyššími příjmy. Problém je zajistit dostupnost kvalitní zdravotní péči pro občany nižších sociálních tříd a lidi vyššího věku," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Na přípravě programu pro zdravotnictví spolupracoval s TOP 09 mezinárodní odborník v oblasti zdravotně-pojistných systémů a bývalý slovenský ministr Rudolf Zajac. "České zdravotnictví je nepoměrně lepší než naše, je jedno z nejlepších v Evropě," řekl Zajac. Uvedl však, že i české zdravotnictví v Česku potřebuje reformu.

Zajac ve spolupráci s dalšími odborníky v TOP 09 navrhl tři pilíře a připomněl, že reforma, ať už ji nakonec bude po volbách realizovat kdokoli, bude vyžadovat spolupráci všech stran. "Reformy nemají vést k politickým soubojům. Kontinuální změny mají vylepšit stávající a to, co není dobré, je potřeba zastavit a změnit," řekl.

Prvním pilířem programu volební koalice je posílení odpovědnosti a zvýšení spoluúčasti všech účastníků ve zdravotnickém systému. TOP 09 má na mysli pacienty, poskytovatele zdravotní péče, zdravotní pojišťovny i stát. "Poplatky mají význam nepochybně v České republice i na Slovensku. Lidé se začali uvědomovat, že ačkoli měli bezplatnou péči, tak tato péče nebyla zadarmo," vysvětlil Zajac.

Druhým pilířem je zabezpečení komplexní sociálně-zdravotní ochrany občanů. Třetí pilíř stojí na zlepšení dostupnosti té nejlepší péče pro všechny občany. To spočívá například ve zkrácení čekacích lhůt na náročné plánované výkony.

Poslanec Miroslav Kalousek, lídr kandidátky ve Středočeském kraji, rovněž uvedl, že strana do konce týdne začne zveřejňovat na svých webových stránkách sponzory kampaně i podrobnější obsazení kandidátek.