Výsledkem hlasování senátorů je Miko podle svých slov hluboce rozčarován. "Jeho vrácení Sněmovně s pozměňovacími návrhy ohrožuje, vzhledem k politické situaci a blížícímu se konci funkčního období dolní parlamentní komory, přijetí tohoto klíčového zákona," poznamenal.

Problém však podle ministra nepředstavuje jen pokuta ze strany Evropské unie, která v případě nepřijetí novely Česku hrozí. "Pokud přijata nebude, bude to znamenat prodloužení neuspokojivého stavu v povolování kácení stromořadí v české krajině a pokračování absurdní situace, kdy o většině výjimek ze zákona musí jednat vláda," uvedl.

Miko navíc nechápe, proč senátoři zákon nepodpořili, když s nimi intenzivně jednal. "Sázím na racionální a věcnou diskusi a spolehlivost v uzavřených dohodách. V případě včerejšího hlasování se ovšem ukázalo, že ochota dodržet domluvené, bohužel, chyběla. Z toho jsem velice zklamán," řekl.

Senát na svém středečním zasedání jednal celkem o třech novelách zákonů, které připravilo ministerstvo životního prostředí. Novelu zákona o odpadech schválil, ovšem novelu zákona o podmínkách dovozu a vývozu ohrožených druhů volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) a především novelu zákona o ochraně přírody a krajiny vrátil s pozměňovacími návrhy zpět do Poslanecké sněmovny.

Novela zákona o odpadech výrazně zlepšuje občanům služby ve zpětném odběru baterií a monočlánků a také zjednodušuje administrativu především drobným podnikatelům.

"V případě vrácení novely zákona o CITES jde o logický krok, protože v průběhu projednávání v Poslanecké sněmovně se do novely dostaly některé legislativně-technické chyby. Senát je svými pozměňovacími návrhy napravil a já tedy očekávám, že by novela měla v dolní komoře parlamentu bez problémů projít," komentoval Miko středeční hlasování Senátu.