Kladenští fotbalisté o víkendu vstoupí již do čtvrtého prvoligového ročníku v řadě, poprvé od postupu mezi elitu ale budou mít dva roky po sobě stejné trenéry. Tým znovu povedou v rovnocenné pozici hlavních koučů Martin Hřídel a Stanislav Hejkal.

Kladno bojovalo v uplynulé sezoně o záchranu až do posledního kola. "V zimě nás každý odepisoval, pro celý národ jsme byli jasným sestupujícím. Jsme rádi, že jsme na jaře ukázali, že tady fotbal neděláme tak špatně," poznamenal Hejkal. "Nebýt neuvěřitelné vítězné šňůry Zlína, byli bychom zachráněni daleko dřív. V nadcházející sezoně chceme ukázat, že do ligy patříme," naznačil cíle.

Tým v létě opustili Pavel Drsek, jenž odešel do Jablonce, a hostující hráči z Bohemians 1905 Jiří Šisler a David Bartek. Především ztráta prvně jmenovaného je pro mužstvo velkým zásahem. "Každý viděl, že Drsek byl klíčovou postavou Kladna v jarní části ligy. Snažíme se ho nahradit, ale jednoduché to není," konstatoval Hřídel.

Novými tvářemi jeho týmu jsou naopak obránce Peter Mráz z Čáslavi, záložník Jan Moravec z Bohemians 1905 a útočník Dimitrij Tatanašvilli z Plzně. V jednání je také příchod obránce Jana Broschinského, jenž hrál naposledy ve slovenské Nitře, kam ale odešel z Liberce i přesto, že Slovan s transakcí nesouhlasil. Při návratu do české soutěže se tak musí hlásit právě v Liberci.

Trenéři mají momentálně největší problémy s obranou, kde jim z různých důvodů chybí hned několik hráčů. "Bartoš nesmí hrát kvůli žlutým kartám z minulého ročníku, Broschinského hostování z Nitry ještě nedopadlo, a navíc by asi proti svému Liberci stejně nemohl nastoupit," vypočítává Hřídel. "Beneše pořád trápí svalové zranění. Z jarní sestavy tak zbyl jenom Procházka, který ale hraje naplno teprve týden, celé léto marodil s achilovkou," ozřejmil neradostnou situaci hlavní trenér.

Kladenský klub je ekonomicky připraven na novou sezonu i díky jedenáctimilionové půjčce od města. "Ta nám pomůže oddlužit stadion tak, abychom mohli dokončit jeho bezúplatný převod pod město. Je to pro nás důležité," vysvětlil ředitel klubu Eduard Novák. Ten také potvrdil, že SK Kladno bude stejně jako v minulé sezoně hospodařit se zhruba třicetimilionovým rozpočtem.

Vedení klubu musí dál přemýšlet o vybudování vyhřívaného trávníku. Ten na stadionu Františka Kloze chybí, a tak bude hrát Kladno tři domácí zápasy v Praze na Strahově. "Takhle to platí jenom na rok, od příští sezony už budeme muset vyhřívání stejně mít. Blízko jeho vybudování metodou topných kabelů jsme byli už teď v létě, ale investor chtěl mít jistotu, že se se stadionem nic nestane. Chtěl prostě, aby už byl v majetku města," řekl Novák.

Pro mužstvo je ztráta domácího prostředí ve třech zápasech nepříjemná. "Bereme fanouškům tři zápasy. Tolik jich za námi do Prahy nepřijede," řekl Hejkal. "A samozřejmě je to pro nás nevýhoda v samotných zápasech, protože většinu bodů jsme v minulé sezoně získali doma. Řekli jsme hráčům, že právě proto se letos ještě víc musíme zaměřit na utkání na cizích hřištích, musíme se naučit bodovat tam častěji," doplnil Hřídel.

Do nového ročníku Gambrinus ligy vstoupí Kladno v sobotu 25. července, kdy ve 20 hodin začne jeho duel v Liberci. První domácí zápas bude hrát o týden později v neděli 2. srpna s Příbramí.