"ČSSD podpoří Akademii věd, nemile nás překvapuje Fischerova vláda a její postup, který je kontinuální s kroky předchozí Topolánkovy vlády," prohlásil Jiří Paroubek. Ve finále by podle něj škrty v rozpočtu AV ČR mohly vést až k likvidaci této vědecké instituce a snížení úrovně výzkumu v celé České republice. „Pokud se dostaneme do vlády, tak proti tomu budeme postupovat praktickými kroky,“ dodal Paroubek s tím, že při schvalování rozpočtu na rok 2010 se sociální demokracie pokusí pro AV ČR prosadit více peněz.

V příštím roce má jít na vědu a výzkum 25 miliard korun, tedy stejně jako letos. Peníze však budou rozděleny podle jiného klíče - větší podpory než dosud se dostane výzkumným pracovištím ve firmách, vysokým školám a dalším institucím. Akademie věd má obdržet o jednu miliardu korun méně než letos, tedy čtyři miliardy korun. O dva roky později se pro ni počítá již jen s částkou 2,7 miliardy korun ze státního rozpočtu. Vědcům se škrty nelíbí a nesouhlasí také s novým systémem hodnocení vědeckého výzkumu. Domnívají se, že ve vědě není možné preferovat kvantitu a okamžitý zisk na úkor kvality a nelze plošně aplikovat tržní mechanismy.

Proti škrtům protestuje už několik měsíců vedení akademie i zaměstnanci a řada dalších vědců. Omezení rozpočtu této instituce by podle nich vedlo k propuštění mnoha kvalifikovaných odborníků a k likvidaci akademických ústavů. Vláda však tvrdí, že akademici se mohou o další peníze ucházet v soutěžích a navíc mohou využít peníze z evropských fondů. To se vědcům ale nelíbí.