"Otočný fotoaparát nazvaný sferon nám ve vysoké kvalitě dovoluje nasnímat reálně celé místo činu v trojrozměrném obraze," řekl na adresu zařízení Nežádal.

Jihomoravští kriminalisté používají přístroj za dva miliony korun k dokumentování vražd a závažných násilných trestných činů. "V permanenci je v průměru dvakrát do týdne," řekl Mediafaxu šéf forenzní laboratoře.

Zařízení policistům umožňuje zdokumentovat místa vražd a násilných činů plasticky. "Fotokamera snímá obraz v prostoru 360 krát 180 stupňů a její maximální rozlišení je padesát megapixelů na jeden sférický snímek," popsal technická data Nežádal. Dodal, že policisté nyní mohou pomocí přídavného software navíc sestavit kompletní dokumentaci z místa činu.

Díky snímacímu systému dokážou kriminalisté podle slov Nežádala sestavit i fotorealistickou vizi prostoru, kde ke zločinu došlo. Do jednoho dokumentu vkládají plánek místa, dokumentaci zajištěných stop, fotografie i popisy znaleckých výstupů. "Proti klasickému fotografování je to obrovský krok dopředu. Práce na místě činu se zpřesní, následné analýzy pak výrazně urychlí," zdůraznil Nežádal, který na jihomoravském policejním ředitelství vede tým specialistů z laboratoře kriminalistické techniky a expertízy.

Jihomoravská kriminálka vlastní jeden z pouhých dvou přístrojů, které v Česku mají policisté k dispozici - ten druhý, avšak se starším software, používají experti v pražském Kriminalistickém ústavu.