"Po dnešním jednání výboru jsem musel některé výtky uznat a jsem připraven vytvořit pozměňovací návrh tak, aby byl zákon nakonec schválen. Koncesionářské poplatky jsou přežitek a nemá cenu na nich lpět," vysvětlil Svoboda s tím, že výbor zatím projednávání návrh přerušil. "Čeká se také na vyjádření Českého rozhlasu, který zatím nedodal výši nákladů spojených s vybíráním koncesionářských poplatků," dodal senátor.

Členové výboru návrhu vytýkají nedostatečnou provázanost znění zákona s návrhem o rozpočtu. "Tuto výtku musím uznat a s ohledem na ni chystám pozměňovací návrh, který by počítal s náhradou za ušlé poplatky přímo z rozpočtu," vysvětlil Svoboda s tím, že původní návrh počítal s tím, že náhrady poputují jako mandatorní výdaje z inkasa daně z přidané hodnoty. Svoboda ale trvá na tom, že by obě veřejnoprávní média měla mít zajištěn zákonem příjem ze státního rozpočtu, což by ušetřilo náklady spojené s výběrem poplatků.

Odmítl výtku některých senátorů, že nový způsob financování by ohrozil nezávislost veřejnoprávních médií. "Je to nesmysl, proces peněz do těchto médií by schvalovali stejní lidé, takže narušení nezávislosti nehrozí," reagoval Svoboda.

Svoboda na závěr přiznal, že s hladkým průběhem schvalování návrhu nepočítal a jakoukoliv diskusi pokládá za oprávněnou.

Návrh, který předložil Senátu v březnu tohoto roku, počítá s tím, že by občané neplatili koncesionářské poplatky a náklady na veřejnoprávní média v celkové výši 7,8 miliardy korun by dotoval stát. Podle Svobody ovšem zrušením poplatků vznikne úspora až 500 miliónů korun za náklady ušetřené za administraci vybírání poplatků. "Další úspory vidím také na straně poplatníků za platby poštovními poukázkami a bankovní poplatky za příkazy k úhradě a například náklady na exekuční řízení," dodal Svoboda.