Kandidátka k volbám, dostavba dálnice D3 a rodný dům mistra Jana Husa v Husinci byly nosnými tématy jednání jihočeské KDU-ČSL a jejího předsedy Cyrila Svobody v Českých Budějovicích. "Svou cestu po krajích jsem zahájil v Českých Budějovicích a rád vidím, že strana je tu stabilní jak ve členské základně, tak ve svých názorech. V Jihočeském kraji má strana přes 2000 členů a odešlo jich třicet pět. To není významné množství," řekl Svoboda.

Lidovci se pozastavovali nad zchátralým stavem, ve kterém je Husův rodný dům v Husinci. Město Husinec s dvanáctimilionovým rozpočtem na jeho rekonstrukci, která si vyžádá asi 20 milionů korun, nedosáhne a jinde se prostředky nenašly. "Je ubohé, že se tolik lidí hlásí k Husovu odkazu a přitom nejsme schopni jeho rodný dům dovést do důstojného stavu. Jedna z cest jak toho dosáhnout je prohlásit jej za národní kulturní památku. Pak by zodpovědnost za objekt převzal stát," vysvětlil Svoboda.

"Část úseku výstavby dálnice D3 blokují dosavadní vlastníci pozemků. Naléhavá potřeba dálnici dokončit si vyžaduje razantní krok, který by mohl situaci vyřešit. Zákon, který by umožnil ve veřejném zájmu pozemky vyvlastnit, pokud by ostatní snahy selhaly, by takovým řešením být mohl. I když lze mít námitky proti etice postupu, je to menší zlo, než blokace stavby a lidovci takový zákon podpoří," dodal Svoboda.