Programová nabídka jubilejního ročníku festivalu zahrnuje hudební tvorbu od středověku po období romantismu. Posluchači se dočkají rozličného ztvárnění lásky v duchovní i světské podobě. "Láska ke staré hudbě nás provází celý život a prostřednictvím festivalu se tento vztah snažíme dopřát i druhým. Desetiletí naší činnosti dokazuje, že oblast staré hudby je velmi široká a každý v ní může najít svou oblíbenou polohu," uvedla ředitelka Letních slavností staré hudby Markéta Semerádová.

Cílem festivalu je zasadit hudební představení do adekvátních architektonických prostor, které podpoří celkovou atmosféru koncertů. Jednotlivá vystoupení se tak odehrají v památkách, které souvisejí s dobou jejich vzniku. Stará hudba letos zazní v letohrádku Hvězda, Břevnovském klášteře, Týnském chrámu či Trojském zámku.

Letní slavnosti staré hudby ve čtvrtek odstartují v kostele Šimona a Judy v Dušní ulici, kde se uskuteční koncert Amor Divino prezentující barokní hudbu z archivu Pražského hradu. Hlavní hvězdou zahajovacího koncertu bude francouzský kontratenorista Damien Guillon, který barokní árie odezpívá altem. "Jsem moc rád, že můžeme objevit skladby, které dlouhou dobu ležely v knihovnách. Tento festival je důkazem, že opravdu stojí za to archivy zkoumat a starou hudbu interpretovat," řekl na tiskové konferenci francouzský zpěvák, jehož na koncertě doprovodí český soubor Collegium Marianum.

V následujících dnech bude festival pokračovat vystoupením domácího vokálního ansámblu Tiburtina Ensemble s programem Kvítí mezi trny prezentujícím středověkou chorálovou tvorbu. Příznivce světské hudby potěší polská sopranistka Anna Mikolajczyk, která za doprovodu kladívkového klavíru zazpívá romantické skladby od Fryderyka Chopina. Na programu Letních slavností staré hudby je také renesanční interpretace Písně písní v podání německého sboru Stimmwerck. Festival vyvrcholí 11. srpna v Rudolfinu, kde se uskuteční poloscénické představení Večer v Benátkách, při němž bude jeviště osvětleno pouze svíčkami.

Vstupenky na jednotlivá představení jsou k dostání v předprodeji v cenovém rozmezí 200 až 650 korun. Podle pořadatelů má publikum tradičně větší zájem o světskou tvorbu.