Kontroly začaly v Ostravě-Porubě na křižovatce u supermarketu Tesco. Jen za tři hodiny dopoledne policisté přistihli 12 řidiček a řidičů telefonujících za jízdy. "Každý z nich dostal tisíc korun pokuty a přišel o tři body. Další dvě pokuty za celkem třináct set korun dali řidičům, kteří měli auta v nevyhovujícím technickém stavu," uvedla mluvčí. Odpoledne policisté hlídali dopravní situaci na silnicích I/58 ve směru na Příbor a I/11 na Frýdek-Místek, kde řidiči často nedovoleně předjíždějí a následky dopravních nehod jsou vážné.

Policisté měřili rychlost v obci a vážili nákladní auta. Řešili šestnáct přestupků a za ně uložili blokové pokuty za 25 tisíc korun. "Nejvíce řidiči nesprávně předjížděli a jeli nedovolenou rychlostí. Pokuty ve výši deset tisíc korun dostalo pět řidičů, kteří nedovoleně předjížděli. Dva nákladní vozy byly přetíženy a každý řidič dostal tisíc korun pokuty. Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí policisté zastavili vůz Škodu Favorit, jeho jedenadvacetiletý řidič měl ostravským okresním soudem zakázáno řízení motorových vozidel od roku 2007 do 20. července 2009. Necelých sedm hodin před půlnocí, kdy měl zákaz pominout, mu policisté sdělili podezření formou zkráceného přípravného řízení pro řízení motorového vozidla bez řidičského oprávnění a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Hrozí mu až dva roky vězení," sdělila Holčáková.

Podle mluvčí ostravští policisté zaregistrovali, že se v prvním pololetí zhruba o jednu pětinu snížil počet řidičů, ovlivněných alkoholem při dopravních nehodách. Vloni zjistili 83 opilých za volantem, letos 67. "Zhruba o čtyřicet procent se snížil počet dopravních nehod. Za první pololetí loňského roku prověřovali ostravští policisté 2572 nehod, v letošním roce 1621," dodala Holčáková.