"Podle mě jel řidič hrozně rychle a nezvládl prudší zatáčku. Autobus se převrátil do škarpy v protisměru," řekla cestující, jejíž jméno má agentura Mediafax k dispozici.

K nehodě došlo na objížďce na trase Karlovy Vary - Praha. "Kvůli uzavírce silnice 1/6 musel řidič u Lubence odbočit na objízdnou trasu komunikace 2/226, kde následně havaroval," vysvětlila mluvčí lounské policie Alena Bartošová. Podle dostupných informací bylo v autobusu 45 lidí včetně řidiče a stevardky. Nejméně dvanáct z nich bylo zraněno lehce, 4 těžce, jednoho z nich dopravil vrtulník do nemocnice v pražském Motole. Jednoho cestujícího museli z autobusu vyprostit hasiči. Jejich mluvčí Lukáš Marvan informoval dokonce o třiceti zraněných s tím, že zranění jsou většinou lehká.

Autobus patří společnosti Student Agency. Ta uvedla, že autobus jel rychlostí necelých 50 kilometrů v hodině. "Autobus, který na pravidelné lince z Karlových Varů do Prahy řídil zkušený dlouholetý šofér, dostal za deště v rychlosti mezi čtyřiceti a padesáti kilometry za hodinu smyk a sjel mimo vozovku," řekl agentuře Mediafax majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. Dodal, že řidič nebyl unavený, veškeré bezpečnostní přestávky absolvoval podle předpisů a v pořádku. "Dle předběžných informací policie byla rychlost autobusu 45 km/hod a nebyly zatím zjištěné žádné technické závady na voze, které by měly vliv na funkčnost a spolehlivost přepravy," doplnila společnost v tiskové zprávě.

Policie nehodu stále vyšetřuje.

Student agency také uvedla, že cestujícím, kteří nebyli zraněni, bezprostředně zajistila náhradní autobus do Prahy. Ten ale cestující nemohli využít kvůli vyšetřování nehody. "Doteď jsme přímo u nehody, vyslýchá nás policie. Všichni jsme pořád v šoku, kdo ví, kdy se dostaneme do Prahy," řekla Mediafaxu po 20. hodině účastnice nehody.

Podle přímé účastnice nehody dopadli nejhůře cestující, kteří se nepřipoutali. "Autobus splňoval všechny požadované bezpečnostní parametry, byl vybaven funkčními bezpečnostními pásy, na jejichž používaní jsou cestující před jízdou i během ní upozorňováni posádkou autobusu," uvedla Student Agency.

K převrácenému autobusu vyjelo na pomoc pět jednotek hasičů z Ústeckého kraje a tři jednotky z kraje Karlovarského. Policisté v místě uzavřeli provoz a naváděli řidiče na objízdné trasy.

Společnost Student Agency přislíbila, že všechny cestující odškodní. "Všechny cestující, zraněné i nezraněné, naše společnost odškodní," uvedl Jančura s tím, že kromě vrácení jízdného mohou pasažéři počítat i "s náhradou za komplikace a zkažený den".

V posledních třech letech měly autobusy Student Agency jednu vážnější havárii a dva požáry. V dubnu 2006 nedaleko Nového Jičína autobus na lince Ostrava–Praha sjel ze silnice, když se vyhýbal dopravním kuželům rozházeným po silnici nedaleko místa frézování vozovky. Ze 16 lehce zraněných byli dva lidé hospitalizováni na pozorování. V září 2006 na dálnici D1 u Brna zadýmil motor čtyři roky starý minibus na pravidelné lince Brno – Velká Bíteš. Požár uhasil řidič ještě před příjezdem hasičů. V dubnu 2007 na 97. kilometru dálnice D1 vyhořel tři roky starý autobus na lince Brno–Praha. Nikdo nebyl zraněn a zavazadla také nebyla zničena.

Závažnější problémy měly žluté autobusy minulý rok v zahraničí. V září 2008 se autobus nedaleko italské Padovy střetl se slovenským kamionem, který bez předchozí signalizace najel do pruhu před autobus. Nehodu nepřežila dvaadvacetiletá stevardka sedící na sedadle vedle řidiče, cestujícím se nic nestalo. V říjnu téhož roku zahynulo pět lidí a dalších nejméně 20 bylo zraněno při havárii autobusu u slovenské vesnice Kostolná v okrese Trenčín.

Student Agency, jejíž autobus havaroval, je česká společnost se sídlem v Brně, podnikající především v oblasti studijních a pracovních pobytů v zahraničí, prodeje letenek a autobusové dopravy. Založil ji v roce 1996 Radim Jančura, který je po celou dobu také jejím jediným vlastníkem a jednatelem. Charakteristickou pro společnost jsou moderní a luxusní autobusy žluté barvy.