Záplavy ve městě a nejbližším okolí náměstí neublížily, velká voda ani příliš nezpomalila rekonstrukční práce. Dodavatelem rekonstrukce je firma ODS-Dopravní stavby Ostrava.

"Město obdrželo 24,5 milionu korun dotace z Evropské unie, což z 92,5 procenta pokrylo náklady na druhou etapu prací. Celkové náklady i s loňskou úpravou podloubí a prostoru před ním budou stát téměř 50 milionů korun. Na náměstí se vrátí kašna a u ní bude po více než sto dvaceti letech vztyčena unikátní socha svatého Mikuláše odstraněná ke konci 19. století. Byla už opravena část inženýrských sítí, unikátní náměstí dostává v těchto dnech nové dláždění s vyznačenou historickou cestou. V horkých dnech bude lidi v Novém Jičíně osvěžovat devět nasvětlených vodních proudů. Kolemjdoucím na cestu už svítí kované veřejné osvětlení. Na ploše budou nové lavičky a odpadkové koše. Budeme přísně dohlížet na to, aby předzahrádky restaurací a kaváren nezasahovaly příliš do cesty kolem náměstí. Strážníci budou více kontrolovat veřejný pořádek, zvlášť si dají pozor na odhazování použitých žvýkaček," uvedl mluvčí.

Nejstarší dům na náměstí T.G. Masaryka je Stará pošta z roku 1563. Na náměstí byli ruští vojevůdci z napoleonských válek - maršálové Kutuzov a Suvorov, ve městě spali rakouský císař Josef II. a ruský car Alexandr I. "A v jednom domě tu v roce 1890 zemřel slavný rakouský vojevůdce Ernst Gideon von Laudon," dodal Gabzdyl.