"Komplikovanou kauzu nám k novému projednání vrátil po odvolacím řízení Nejvyšší soud," řekla Mediafaxu v pondělí Sedláčková. Za část z prokázaných podvodů si měl podle jejích slov původně podle rozsudku prvoinstančního Městského soudu v Brně Smith odsedět 28 měsíců ve vězení.

Mladý muž, vlastním jménem Tomáš Langer, vystupoval v loňském roce v Česku jako Thomas Smith ze Swiss business bank se sídlem v Londýně a lákal důvěřivé lidi prostřednictvím internetových stránek a inzerátů v novinách na výhodné nabídky úvěrů, hypoték a dalších finančních produktů.

Langer alias Smith využíval pro kontakt s klienty převážně telefon. "Zájemce o půjčky a hypotéky upozornil, že pro krytí finančních nákladů spojených s transakcí je nutné uhradit určitou finanční částku, převážně v řádech desítek tisíc korun. Peníze pak ale použil pro svoji osobní potřebu," popsala činnost obžalovaného již po jeho zatčení začátkem roku jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová. Podle kriminalistů nebylo výjimkou, že muž vyinkasoval až milionové částky.

Údajný bankéř se ale nespojil jen s podvodnými hypotékami, policisté muže vyšetřovali i za to, že odebíral různé luxusní zboží, za které neplatil. "Podvodník působil po celé České republice. V Brně úřadoval, vybíral si zde například poštu," dodala mluvčí s tím, že Langer-Smith čeká na svůj proces ve vazbě.