Pokud ČSSD vyhraje volby, František Bublan plánuje vznik takzvaného národního kriminálního úřadu, který by pod sebou sdružoval speciální policejní útvary z celé republiky. "Zde by byla protidrogová policie, protikorupční policie, útvar pro boj s organizovaným zločinem a zkrátka všechny republikové speciální útvary," řekl. Jeho představa pak směřuje k tomu, aby tyto policejní složky měly jedno celorepublikové vedení.

S Bublanem souhlasí i jeho protějšek z KSČM Zdeněk Maršíček. "Měl by zde vzniknout nový systém, který by speciální složky policie sjednotil pod jedno velení. Má představa by byla nějaký ústřední kriminální úřad, který by všechny speciální policejní útvary koordinoval," uvedl.

Lidovci se rovněž domnívají, že práce speciálních útvarů policie by měla být nějakým způsobem sjednocena. Šéf lidovců Cyril Svoboda Mediafaxu sdělil, že jak krajské velení, tak celorepublikové vedení má svůj smysl. "Na druhou stranu, občané musejí mít jistotu, že policejní složky budou postupovat stejně jak na Pelhřimovsku, tak například na Říčansku," uvedl Svoboda.

Exministr vnitra Ivan Langer však řekl, že to fakticky není potřeba, ve skutečnosti je prý práce speciálních úřadů již sjednocena. „Už došlo k sjednocení metodiky, analytiky, struktury, personalistiky a hlavně stylu práce těchto útvarů,“ uvedl Langer s tím, že zavádět další instituci vedení již tedy není potřeba. „Ty útvary spolu již dnes vzájemně komunikují a je to zastřešeno,“ prohlásil exministr.