Třiapadesátiletý Svatomír Mlčoch kandidoval za SZ ve volbách do parlamentu už v roce 2006.

Dvojkou na kandidátce zelených se stala učitelka, místopředsedkyně krajské organizace strany a zastupitelka Tábora Michaela Petrová. Třetí místo obsadil bývalý ředitel Správy NP a CHKO Šumava nestraník Alois Pavlíčko. Na čtvrtém místě je písecký zubař Pavel Buček a jako pátý byl nominovaný starosta Brloha na Šumavě Libor Lev.

Místopředseda krajské organizace Strany zelených agentuře Mediafax řekl, že hlavním cílem kampaně bude obnovit důvěru v zelené. "Proto ale nebudeme dělat žádné monstrózní kampaně, na tu navíc nemáme příliš prostředků. Budeme kombinovat a upřednostňovat dobrovolnou práci a tvořivost," uvedl.

Své lídry na jihu Čech mají také čtyři velké významné politické strany. ODS povede starosta Prachatic a poslanec Jan Bauer, za ČSSD byl lídrem zvolen herec, exministr kultury a poslanec Vítězslav Jandák, který oznámil, že pro něj to bude poslední kandidatura ve volbách do sněmovny. Lidovce povede bývalý primátor Českých Budějovic, předseda krajské organizace KDU-ČSL, náměstek ministra kultury Jaromír Talíř a za KSČM je jediničkou předseda strany, poslanec Vojtěch Filip.

Ve volbách v roce 2006 zvítězila v Jihočeském kraji ODS s 36,69 procenta hlasů, ČSSD s 30,47 procenta hlasů. Komunisty volilo 13,36 procenta voličů a lidovci skončili jako čtvrtí s 8,18 procenta. Strana zelených, byla pátá a dostala 5,9 procenta hlasů.

Ve sněmovně zastupuje jižní Čechy celkem 13 poslanců.