Podle ministerstva lékaři onemocnění diagnostikovali u dvou žen a jednoho dítěte. Prvním případem je žena, u které se objevily první chřipkové příznaky 12. července, dva dny po tom, co se vrátila z pobytu v USA. O dva dny později byla vyšetřena v nemocnici v Uherském Hradišti a ponechána v domácí izolaci. "K léčbě nebyla použita antivirotika, stav pacientky se v současnosti zlepšil," informovalo ministerstvo.

Druhým případem je podle ministerstva mladá žena, která se vrátila z dlouhodobého pobytu ve Velké Británii, kde byla pravděpodobně v kontaktu s rodinným příslušníkem, který byl nakažen. "Dne 12. července se u ní objevily první chřipkové příznaky a 16. července byla pro klinické příznaky během letu ošetřena na Ruzyni v ambulanci Meditrans," uvedlo ministerstvo. Po vyšetření ve Fakultní nemocnici Na Bulovce byla ponechána v domácí izolaci. "Stav pacientky se zlepšil, antivirotika nebyla k léčbě použita," dodalo ministerstvo.

Posledním registrovaným případem onemocnění je tříletý chlapec, u kterého se objevily první chřipkové příznaky v autobuse během cesty z Velké Británie do ČR 13. července. O dva dny později bylo dítě vyšetřeno u svého pediatra a poté i na ambulanci infekční kliniky Fakultní nemocnice Na Bulovce. Chlapec byl nejprve ponechán v domácí izolaci, ale pro přetrvávající teploty pak hospitalizován Na Bulovce. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že k léčbě chlapce nebyla použita antivirotika.

"Z epidemiologického i léčebného hlediska je situace řešena standardním způsobem. Vzhledem k přechodu České republiky k omezení následků pandemie, nebudou dohledáváni lidé, kteří mohli být v kontaktu s pozitivními případy během cesty letadlem nebo autobusem," dodalo ministerstvo s tím, že ani lidé, kteří byli s postiženými v blízkém kontaktu netrpí žádnými obtížemi.