Strana, která má v kraji necelou stovku členů, zvolila během konference 20 kandidátů do předčasných parlamentních voleb. "Doplnění dalších kandidátů už bude záležet na krajské radě," uvedl Nováček.

Lídrem zelených bude dvaapadesátiletý pracovník Správy Chráněné krajinné oblasti František Šulgan z Rožnova pod Radhoštěm, který dříve ve svém bydlišti zastával funkci místostarosty. Šulgan, který je jedním ze dvou nejstarších kandidátů, byl dříve krajským předsedou strany a má s volbami už zkušenosti. Vedl kandidátku i ve volbách do Evropského parlamentu, kdy získal v kraji přes tři stovky hlasů. Objevoval se také na všech předchozích kandidátkách strany.

Na druhém místě je čtyřiadvacetiletý Vilém Jurek z Šumic na Uherskobrodsku, absolvent krajinného inženýrství a v současné době student enviromentálních studií.

Třetí místo na volební listině obsadila osmadvacetiletá Věra Stojarová ze Zlína, která nyní dokončuje studium marketingu na Univerzitě Tomáše Bati. Je také místopředsedkyní a po odchodu předsedy Martina Davidova úřadující předsedkyní základní organizace zelených ve Zlíně.

První čtveřici kandidátů uzavírá čtyřiadvacetiletý student mezinárodních vztahů a evropských studií Jakub Popovský z Kroměříže, který současně pracuje ve Státním fondu životního prostředí v Praze. Popovský byl ve volbách do europarlamentu s 353 hlasy nejúspěšnější člen krajské kandidátky.

Mezi dvaceti zvolenými je sedm žen a dvěma nejstarším mužům na volební listině je něco přes 50 let.

Svůj volební program zatím zelení na Zlínsku nechtějí zveřejnit. "Nechceme se k němu zatím z taktických důvodů vyjadřovat. Budou v něm pravděpodobně změny, ale samozřejmě v souladu s celostátní politikou strany. Veřejnosti jej chceme představit přibližně za měsíc," dodal Nováček.