"To, že jsme se dostali do této situace vízové povinnosti je také důsledkem politiky Topolánkovy vlády," prohlásil Zaorálek. Místopředseda sociální demokracie kritizoval, že si pod Topolánkovým vedením Česko vyjednalo bezvízový styk s USA. "Říkal jsem tehdy, že když se otočíme k Evropské unii zády, že nám také nepomůže," uvedl s odkazem k takzvané klauzuli solidarity. Evropská unie by pak měla na oplátku zavést víza pro Kanaďany do všech členských zemí, to se ale nestalo. "Tak čemu se teď divíme," řekl Zaorálek.

"Zde je více zarážejících věcí. Měli jsme příležitost během předsednictví tento problém s Kanadou otevřít. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb měl jet do Kanady a tam vysvětlovat jaký máme romský program," řekl místopředseda ČSSD. Podle jeho slov Česko prospalo důležitý čas. "Problém víz nespadl z nebe, to se mělo řešit před třemi měsíci," dodal Zaorálek s tím, že česká politika se stává více izolacionistická.

Kanada kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl z České republiky zavedla pro ČR víza od 14. července. Vláda Jana Fischera v reakci zavedla vízovou povinnost pro kanadské diplomaty a majitele služebních pasů. Ministr zahraničí Jan Kohout rovněž povolal k diplomatickým konzultacím českého velvyslance v Kanadě. Tento krok v diplomatické praxi znamená dočasné stažení velvyslance ze země.