"TOP 09 je béčko ODS, ta strana není nic jiného," prohlásil Zaorálek. Stačí se podle něj jen podívat na to, kdo pro obě strany pracuje. "Lidé, co formulovali postoj k Akademii věd u ODS, udělali to samé pro TOP 09," řekl. Zaorálek si postěžoval na lídra strany Karla Schwarzenberga, ten se podle něj chová k českému národu jako chovatel koní, hodnotí ho, ale sám se do něj nepočítá.

Zaorálka rozčílil především otevřený dopis americkému prezidentovi Baracku Obamovi, pod kterým je kromě mnoha jiných politiků podepsán právě Schwarzenberg. Signatáři dopisu z Polska, Maďarska, Estonska, Bulharska a dalších nových členských zemí Evropské unie sdělili americkému prezidentovi své obavy z vlivu Ruska a vyzvali ho, aby jeho administrativa nezapomínala na své spojence ve střední a východní Evropě. Kromě exministra zahraničí je pod dopisem za Českou republiku podepsán také bývalý prezident Václav Havel, nebo bývalý vicepremiér Alexandr Vondra (ODS).

"Pro ten dopis je charakteristická nedůvěra v Evropskou unii a značí, že sedmadvacítka nemá jednotný názor," prohlásil místopředseda ČSSD. Podle jeho slov má dopis tón zhrzené milenky a stesku po tom, že státy střední a východní Evropy již nejsou v srdci americké politiky. Dopis americkému prezidentovi prý podle Zaorálka vůbec nevnímá kontext současné politiky Evropské unie a táhne Evropu zpět do studené války.