"Trojice mužů přepadla a okradla prodejce zlatých šperků na dálnici D1 asi 20 kilometrů za Prahou směrem na Brno," připomněla loupež Budská. Přepadení provedli tak, že vozidlem Jeep Grand Cherokee donutili zastavit řidiče vozidla Škoda Fabia, fyzicky ho napadli a z vozidla odcizili kufr se zlatými šperky v hodnotě 3 milionů korun. "To vše provedli bez maskování a velmi rychle," podotkla policejní mluvčí.

Policisté tak měli k dispozici nejen jejich popisy, ale navíc tehdy na místě činu zajistili řadu kriminalistických stop. "Zároveň začali prověřovat různé verze, například z jakého prostředí pachatelé pocházejí, zda se jedná o Čechy nebo cizince zajímající se o obchod se zlatými šperky," popsala další policejní postup mluvčí.

Po sedmi měsících mravenčí práce dospěli kriminalisté k rozhodnutí, že už mají veškeré potřebné důkazy k identifikaci konkrétních osob.

V pondělí 13. července členové středočeské Zásahové jednotky v Praze postupně zadrželi nejdříve dva cizince, Srby ve věku 31 a 21 let, trvale žijící u nás. Třetím zadrženým je 26letý Čech. "Jejich zadržení proběhlo bleskově a na profesionální úrovni, muži nemohli ani klást žádný odpor," podotkla Budská.

V úterý již byli všichni po zahájení trestního stíhání obviněni z trestného činu loupeže spáchaného formou spolupachatelství. "Okresní soud Prahy východ rozhodl ve čtvrtek o jejich vzetí do vazby," dodala mluvčí. Mužům hrozí trest odnětí svobody v délce 5 až 12 let.

"V souvislosti s tímto případem zároveň prověřujeme, zda se obvinění muži asi dva týdny před svým zadržením pokusili spáchat další loupež a to téměř na stejném místě dálnice D1 a stejným způsobem," upozornila na možnou souvislost policejní mluvčí. I v tomto případě totiž pachatelé donutili zastavit řidiče vozidla Mercedes. "V odstavném pruhu dálnice fyzicky napadli sedmačtyřicetiletého Itala pěstmi do obličeje a kopy do těla," sdělila mluvčí.

V té chvíli naštěstí pro přepadeného muže kolem právě projížděli pracovníci Celní správy, a tak vystrašení pachatelé nasedli do svého vozu a odjeli bez kořisti, zlatých šperků, tentokrát v hodnotě dvou a půl milionu korun.