Pachatelé jsou podle Mergentala schopni okrást nejen spící, ale i nepozorné cestující. "Naposledy jsme řešili případ šestačtyřicetileté ženy a její dvaadvacetileté dcery. Obě cestovaly brzy ráno rychlíkem z Uherského Hradiště do Prahy a během spánku jim zloděj sebral z kabelek přes dva tisíce korun a 60 eur," uvedl Mergenrtal.

O mobil za 1800 korun zase přišel čtyřiapadesátiletý muž, který vystupoval ve Starém Městě z rychlíku od Olomouce. Telefon měl původně uložený v batohu. Kvůli nepozornosti přišla o svůj telefonní přístroj i čtyřiašedesátiletá žena, která cestovala vlakem z Bojkovic do Kunovic. Mobil v hodně tisíc korun položila na stolek u okénka a odešla na záchod. Když se vrátila, telefon byl pryč. Jedenatřicetiletá žena zase přišla o mobil během jízdy z Uherského Brodu do Bojkovic. Měla ho schovaný v kapse mikiny. Když z vlaku vystoupila, už telefon nenašla. Jindy pracovníci drah objevili na sedadle jednoho z rychlíků z Prahy do Luhačovic peněženku patřící třiačtyřicetiletému cizinci. Kromě dokladů v ní už ale nebylo vůbec nic.

"Varujeme cestující, aby si věci během jízdy ve vlaku pečlivě chránili. Neměli by je ponechávat bez dozoru na sedadlech, stolcích či poličkách. Pokud se cestující rozhodnou spát, měli by si cenné věci a osobní dokumenty dát tak, aby případného zloděje odstrašila od krádeže už jen možnost, že se člověk hlídající si své věci probudí," dodal Mergental.