Výzva Washington nabádá, aby kvůli ústupkům Moskvě nezapomněl na oblast střední a východní Evropy, a vybízí k obnovení pevných vztahů mezi USA a spojenci v regionu.

Mezi dalšími českými signatáři jsou i exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, senátor Alexandr Vondra a exministr obrany a bývalý velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský.

Svůj podpis dále připojili i polští exprezidenti Lech Walesa a Aleksander Kwašniewski, jejich někdejší slovenský kolega Michal Kováč a další osobnosti z Lotyšska, Litvy, Maďarska, Bulharska a Estonska.

Podle signatářů předpoklad, že euroatlantické vztahy budou pevné napořád, je předčasný – negativní úlohu v tom prý hraje postoj Západu během rusko-gruzínské války, hospodářská krize a oslabování pozice Severoatlantické aliance v očích občanů.

Na vzájemné vztahy má dále vliv těsnější integrace v EU, stále přítomné protiamerické pocity vyvolané exprezidentem Bushem, ale i fakt, že nastupující generace politiků nemá osobní zkušenosti s angažovaností USA při pádu železné opony.