"Tento apel bereme jako prevenci, protože v současné době leží na ministerstvu materiál o připojení České národní zdravotní pojišťovny do svazku Hutnické zaměstnanecké pojišťovny a Agelu," vysvětlil mluvčí komory Michal Sojka.

Prezident komory Milan Kubek upozorňuje v otevřeném dopise ministryni, že vláda nemá od občanů České republiky mandát k privatizaci veřejného zdravotního pojištění.

"Ministerstvem zdravotnictví schválenou fúzi Zdravotní pojišťovny AGEL a Hutnické zaměstnanecké pojišťovny lze přitom stěží označit jinak, než za projev plíživé privatizace veřejného zdravotního pojištění. Navíc povolení ministerstva zdravotnictví s touto fúzí bylo vydáno i přes výhrady resortu financí," uvedl Kubek.

Dodal, že zejména soukromé lékaře naplňuje proces slučování zdravotních pojišťoven řadu velkými obavami, neboť by mohl vyústit v posílení monopolního postavení zdravotních pojišťoven vůči nim.

Ministerstvo by podle komory mělo od rozhodování o případných fúzích ustoupit do doby, než budou projednány zákony novelizující slučování zdravotních pojišťoven.