Lichtenštejnové mají k jižní Moravě velmi blízký vztah, ve Vranově nedaleko Brna je totiž rodinná hrobka tohoto rodu. Její obnova byla také jedním z témat, která hejtman Hašek a korunní princ Alois v Rakousku probírali. „Připravujeme její velkou rekonstrukci, kterou budou platit Lichtenštejnové. Pro ně je to silná citová a emocionální záležitost,“ řekl hejtman. Drobných oprav se sice dočkala už v minulosti, ty ovšem nebyly nijak zásadní.

Oba představitelé se také dohodli, že jižní Moravu navštíví obchodníci z Lichtenštejnska. „Budou se zajímat především o možnosti investic v našem kraji. Pokud to půjde dobře, tak by mohli přijet ještě do konce roku,“ doplnil Hašek.

„Bavili jsme se například i o studiu žáků z knížectví na některé z našich vysokých škol,“ upřesnil hejtman. Jihomoravský kraj by mohl podle jeho slov tímto způsobem podpořit jednoho, možná dva studenty. Definitivní rozhodnutí v této otázce ale padne asi až na podzim, kdy na jižní Moravu přijede lichtenštejnská velvyslankyně, aby posoudila strukturu našich škol. Její cesta by měla předznamenat i příjezd korunního prince Aloise. „Pozval jsem ho na začátek příštího roku,“ uvedl Hašek.

Česká republika navázala oficiální diplomatické styky s Lichtenštejnskem v pondělí. Obě země se dohodly na společném prohlášení a podpisu vzájemného memoranda o budoucí spolupráci a skončilo tak období bez vzájemných styků na diplomatické úrovni. Vztahy obou zemí jsou dlouhodobě neurovnané kvůli poválečnému zabavení majetku členů lichtenštejnského vládnoucího rodu za údajnou spolupráci s nacisty a za činnost namířenou proti Čechům během druhé světové války. „Při mé návštěvě se představitelé knížectví o majetku ani jednou nezmínili,“ uzavřel hejtman.