"Rozhodně nás bude víc, počítáme se 2000 a 2500 studentů," řekl Martin Špott, spolupořadatel protestu a mluvčí hnutí Green Revolution. Ačkoliv pořadatelé doufají, že se účast zvýší, opak je zatím pravdou. Účast zvyšují jen turisté a náhodní kolemjdoucí. Na pořádek dohlíží několik desítek policistů a městských strážníků.

"Doufáme, že poslanci na poslední zářijové schůzi schválí odklad státních maturit, je to poslední šance," tvrdí Špott.

Akci zahájilo vystoupení skupiny Tam-Tam Batucada. Zhruba po půl hodině se hrstka protestujících vydala přes Palackého most a míří na Císařskou louku, kde je pro ně připraven program. Studenti nesou transparent s nápisem Stop státní maturita. Někteří protestující tvrdí, že malá účast není kvůli prázdninám, ale kvůli tomu, že jde o předvolební akci předsedkyně Demokratické strany zelených Olgy Zubové.

Ve Zborovské ulici průvod zastavil dopravu.

Se studenty se odmítla bavit poslankyně Kateřina Jacques či první místopředsedkyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová. Obě svorně tvrdí, že nechtějí dělat stafáž v předvolební kampani Olze Zubové. "Mám pochopení pro vás, mladé lidi, ale vidím, že jste zneužíváni k jiným účelům. Promiňte, já to tak cítím, zdravím vás a věřím, že se setkáme u rozumné diskuse," prohlásila Šojdrová k akci.

Odklad státní maturity o dva roky žádají ODS i ČSSD, jejich zástupci stejně jako část studentů tvrdí, že není připravena. Podle některých pozorovatelů jde ale o předvolební tah, obě strany si chtějí naklonit takzvané prvovoliče. Ministryně Miroslava Kopicová trvá na tom, že státní maturita přichystána je. Dokáže si představit nejvýše roční odklad. Pokud by byl delší, Česká republika by musela vracet Evropské unii peníze, které dostala na její přípravu.