"Naše tramvaje jsou prostě skvělé, pane prezidente," řekl Bém. Připomněl, že česká strana již dříve jednala s představiteli Bukurešti o tom, že by si město mohlo objednat české tramvaje.

Băsescu ocenil úlohu Prahy při organizování velkého množství akcí v průběhu českého předsednictví Everopské unie. "Svědčí to i o dobrých organizačních schopnostech primátora města, které leží v srdci Evropy," poznamenal.

Oba politici připomněli rok 1968, kdy Česko okupovala vojska Varšavské smlouvy. Rumunsko se jako jediné odmítlo k invazi připojit. "Musíme ocenit postoj Rumunska, které nepodlehlo diktátu Moskvy," řekl Bém.

Na tento rok zavzpomínal i rumunský prezident. "Byl to tehdy signál, že se naše země mohou zbavit komunismu. Tento signál se zhmotnil až v roce 1989," řekl Băsescu.

Prezident dostal od Béma symbolický klíč od města. "Velmi si tohoto daru vážím. Když jsem byl primátorem Bukurešti, dal jsem klíče od města jen dvěma lidem," uvedl při převzetí Băsescu.

Rumunský prezident přiletěl ve středu na dvoudenní návštěvu České republiky. Sešel se s prezidentem Václavem Klausem, s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) a šéfem Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD). Absolvoval také schůzku s rumunskou komunitou žijící v Česku, sešel se s českými podnikateli.