První soudem vypovídal zaměstnanec zadavatelské firmy. "Na stavbě nebylo naprosto nic divného," uvedl svědek. Byl jedním z mála, kteří se po nehodě k místu tragického neštěstí přímo dostali. "Pravě probíhal na stavbě kontrolní den," vysvětlil svou přítomnost. Podle něj byla stavební deska v pořádku, jen piloty byly vytažené ze země.

Po něm přistoupil před senát montér firmy, která jeřáb stavěla. Přesně popsal postup stavby jeřábu do chvíle, kdy se začal hroutit. "Ke zřícení došlo, když jsme přimontovali druhý, asi padesátimetrový díl výložníku," vypověděl svědek. Do toho okamžiku byl prý jeřáb, už připevněný k betonovému soklu a osazený vyvažovacími prvky, zcela stabilní. "Kolega, který montoval výložník nahoře, neměl absolutně šanci před pádem uniknout," podotkl montér s tím, že potvrdil uvolnění pilotů od betonové desky.

"Desku pro jeřáb může vypočítat někdo jiný než případné potřebné piloty," upozornil stavební odborník, pracující v oboru více jak třicet let. Podle něj musel někdo posoudit podmínky pro stavbu před samotným zadáním. Z jeho výkladu vyplynulo, že stavební jeřáby mohou být postavené pouze dvěma způsoby. "Jeden je takzvaně na kříž, to znamená, že jeřáb není ukotven a stabilita se udržuje jen vyvážením přímo na tělese jeřábu," uvedl stavební inženýr. Na stavbě v Čestlicích byla však uplatněna druhá možnost montáže, která vyžaduje vybetonování desky a případných pilotů či mikropilotů.

Tragická nehoda se stala na podzim roku 2007, kdy odborná firma měla postavit jeřáb ke stavbě hotelu u budovaného aquaparku. Smrt dvou mladých lidí a vážné doživotní poranění třetího zastavilo výstavbu na delší dobu a vzhledem k úzké specializaci bylo zdlouhavé i přípravné líčení. "Soudkyně si proto vyžádal zvláštní konzultaci s odborníky, aby byla zaručena objektivita," sdělila Mediafaxu před započetím procesu mluvčí soudu Martina Kasíková. I přes prokazatelnou připravenost senátu dochází docela často při výslechu svědků k tomu, že sami předvolání diktují zapisovatelce své odborné výpovědi slovo od slova do protokolu.

Soud, ve kterém jsou dva muži obžalováni z obecného ohrožení, za což jim hrozí až desetiletý trest vězení, bude pokračovat v září.