Băsescu by se měl ve čtvrtek setkat s českými podnitaeli a primátorem Prahy Pavlem Bémem. Kolem 13.00 by měl prohlédnout nové sídlo Radia Svobodná Evropa. Odpoledne by měl návštěvu ukončit a odletět zpět do vlasti.

Před tím, než usedl Băsescu do prezidentského křesla, vedl Demokratickou stranu (PS) a od roku 2000 byl primátorem Bukurešti. V roce 2004 vyhrál jako kandidát Aliance pravda a spravedlnost druhé kolo prezidentské volby a v prosinci mu započal jeho pětiletý mandát, který se uzavře na konci letošního roku.

Prezident okamžitě po svém nástupu začal realizovat rozsáhlé reformy, včetně boje s korupcí. Jeho nástup do funkce je proto označován jako rumunská oranžová revoluce. Během své vlády se však musel potýkat s celou řadou vnitropolitických problémů. Napětí vyvolávalo zejména to, že měl odlišný postoj k ekonomickým i politickým záležitostem než tehdejší sociálnědemokratický premiér Adrian Năstase, s nímž se přel také o kompetence. Na kreditu ztratil Băsescu sám některými svými xenofobními výstupy. Vrcholem vnitropolitické krize bylo Băsescovo odvolání v dubnu a v květnu roku 2007, kdy ho ve funkci zastoupil předseda senátu. Pro setrvání Băsesca na postu prezidenta se však ještě v květnu téhož roku vyslovilo 75 procent voličů při volební účasti 44 procent.