„Občané Česka jsou latentní rasisté, ve společnosti existuje nenávist a zášť. A to se promítne do populismu bohatých politických stran,“ říká politolog Zdeněk Zbořil.

Podle něj se to už děje. Příkladem je chomutovská primátorka Ivana Řápková, která je na druhém, tedy volitelném místě kandidátky ODS do Poslanecké sněmovny. Ta si vzala za vzor bývalého lidoveckého předsedu Jiřího Čunka a tvrdě zakročila proti nepřizpůsobivým obyvatelům Chomutova.

Čunka do Senátu i do čela KDU-ČSL vynesl velmi kontroverzní čin. Ještě jako starosta Vsetína vystěhoval tamní Romy z centra města do kontejnerových domů na jeho okraji a do vzdálených vesnic.

Protiromskými výroky proslula také senátorka a starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková. Ta v souvislosti s Romy hovořila o plotech s elektřinou. A Senát ji za tyto výroky ani nevydal k trestnímu stíhání. „Za obnovení vízové povinnosti do Kanady může také několik výrazných pokusů lokálních politiků využít romskou kartu ve svůj politický prospěch,“ říká proto ministr pro menšiny Michael Kocáb.

Politolog Zbořil si nemyslí, že by se předvolební rétorika politiků z parlamentních stran v tak hrubém duchu nebo téma romské menšiny promítlo přímo do volebních programů stran. Přesto podle něj bude zajímavé sledovat právě projevy na setkáních s občany. „Zajímavé bude sledovat třeba Brno, protože v Jihomoravském kraji se střetnou jedničky, maximálně dvojky kandidátek hlavních stran,“ soudí Zbořil.

Že strany nevyrukují s otevřenou rasistickou tematikou, má za jisté i Jan Charvát z FSV UK. Podle něj ale na to konto budou více akcentovat otázku extremismu a také politiky vůči menšinám. A ve volební kampani se nejspíš objeví i další motiv, který otevřel prezident Václav Klaus. Ten obnovení vízové povinnosti komentoval stručně: „Jak dobře víte, Kanada se rozhodnout může. ČR se rozhodnout nemůže. Za nás se musí rozhodnout Brusel,“ řekl prezident v narážce na to, že Česko je vázáno takzvanou klauzulí solidarity.

S agitací proti Bruselu uspěla v evropských volbách Jana Bobošíková s koalicí Suverenita. Získala téměř pět procent, a tak se o ni nyní „uchází“ kdekdo. Na konci června se s ní sešel třeba šéf sociální demokracie Jiří Paroubek. Na Bobošíkovou upozorňuje i Zbořil. Její šance v předčasných parlamentních volbách nyní podle něj stoupají. A pokud kultivovaným způsobem neuchopí téma Evropské unie a také menšin nová strana TOP 09 v čele s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, mohla by mít tato partaj problém právě s konkurencí Bobošíkové Suverenity.