Otevřený dopis, který osobnosti z oblasti kultury zaslaly členům vlády, představitelům domácích politických stran a předsedům mediálních komisí, navazoval na výzvu Inventura demokracie, kterou loni iniciovali studenti. Signatáři zdůraznili, že Rada ČT není zástupcem veřejnosti a volba ředitele ČT je zpolitizovaná.

Sommerová byla zprávou o zvolení Jiřího Janečka šokována a jeho setrvání ve funkci označila za skandál. "Volba ředitele České televize souvisí s celkovou atmosférou ve státě a musí dojít ke změně. Nejde jen o Jiřího Janečka, ale o celkovou úroveň politiků na nejvyšších patrech," uvedla režisérka. Současný stav je podle ní stejně závažný jako situace na přelomu let 2000 a 2001, která v České televizi vyústila v krizi. Sommerová má v plánu svůj názor na dění ve veřejnoprávní televizi společně s dalšími představiteli kultury nadále prosazovat. Nesouhlas s vedením ČT by podle ní měla vyjádřit především veřejnost.

Pod otevřený dopis se podepsal i výtvarník Jiří David, jehož volba Jiřího Janečka příliš nepřekvapila. "Dalo se to očekávat. Proti panu Janečkovi nic osobního nemám, vadí mi celý způsob výběrového řízení, jehož podmínky jsou podivně nastaveny a snadno zmanipulovatelné," řekl David. Sochař zároveň uvítal, že se do vedení televize nedostala Jana Bobošíková, která se příliš angažuje v politice. Povinností ředitele podle něj je, aby vyřešil postavení kultury na televizní obrazovce, kde má v současné době minoritní podíl.

K signatářům otevřeného dopisu patří i spisovatel Jiří Stránský, který ovšem nepředpokládal, že by svým podpisem do volby ředitele ČT výrazně zasáhnul: "Nejsem člověk, co by rezignoval, ale tato iniciativa byla příliš uspěchaná a výsledek se dal předpokládat."