"Kvůli nabitému programu nemám čas prohlédnout si Prahu, a to je mi líto," řekl Băsescu. V krátkém proslovu ke zhruba dvěma stovkám zástupců rumunské menšiny v Česku se dotkl i jednoho z největších problémů současnosti, a to hospodářské krize, která Rumunsko výrazně postihla.

Viditelně uvolněný a dobře naladěný prezident umožnil hostům, aby se ho tázali na to, co je zajímá, nebo jim pomohl řešit některé problémy. Nejvíce si lidé stěžovali na komplikace s občanstvím. "V případě, že si člověk chce ponechat rumunské občanství, nezíská české a život v ČR se rázem komplikuje. Když se vzdá rumunského občanství, jeho děti už mají jen české občanství," popsal situaci Martin Brtník, jeden z hostů setkání.

Prezident přislíbil, že problém prodiskutuje s Václavem Klausem během středeční večeře, která se konala na Pražském hradě a téma dvojího občanství probere s premiérem Janem Fischerem. S ním se Băsescu setká ve čtvrtek dopoledne.

Băsescu se hodlá v Praze setkat také s primátorem Prahy Pavlem Bémem (ODS). Ve čtvrtek by měl rumunský prezident a jeho doprovod jednat s českými podnikateli a prohlédnout si nové sídlo Rádia Svobodná Evropa (RFE/RL).