"Beru tento výsledek jako rozhodnutí rady, v němž se naše strana nijak neangažovala. Staronovému řediteli přeji v práci mnoho úspěchů," dodal Svoboda. Lidovci krátce před volbami přišli s návrhem, aby nově členy rad nominovaly přesně určené veřejné organizace, nikoliv Poslanecká sněmovna na jejich návrh.

Podle strany by navrhované změny znamenaly zajištění skutečně veřejnoprávního výběru členů rady i volby ředitele. "Musí skončit stav, kdy výběru členů mediálních rad fakticky vládnou politické strany. Navíc je třeba přiznat, že se fakticky jedná o nadvládu ČSSD a ODS. To pak vede k tomu, že generální ředitelé veřejnoprávní televize i rozhlasu vědí, čí vůlí byli zvoleni a podle toho se chovají," řekl Svoboda.

Poslanec za ODS Walter Bartoš Mediafaxu sdělil, že rozhodnutí rady nepovažuje za vynikající řešení. "Domnívám se, že ve vedení České televize už to chtělo změnu. Na stranu druhou, nejedná se ani o fatální chybu," komentoval Bartoš volbu ředitele.

Podle Strany zelených potvrdila volba ředitele opozičně-smluvní praktiky v televizní radě. "Členové rady zavázaní ČSSD a ODS nevyslyšeli volání více než 300 osobností kulturního a společenského života, které požadovaly zastavení procesu pro jeho naprostou nedůvěryhodnost. Průběh volby jasně potvrdil, že výhrady signatářů výzvy jsou oprávněné. Tento způsob výběru ředitele veřejnoprávní instituce je dále neudržitelný," napsali zelení v tiskovém prohlášení.

Opětovně zvolený ředitel Jiří Janeček podle Zelených prokázal během předchozího funkčního období v dostatečné míře, že je poslušným vykonavatelem politické vůle ODS a ČSSD. "Také rezignoval na investice do původní televizní tvorby, nevadí mu normalizační minulost jeho nejbližších spolupracovníků (ani jeho vlastní) a je ochoten vysílat neonacistické volební spoty i v době, kdy pravicový extremismus v ČR sílí," kritizují ředitele Zelení.

"Návrh Strany zelených na změnu způsobu volby mediálních rad, který v pondělí schválila vláda, by měl parlament projednat v co nejkratších termínech," dodal mluvčí strany Jiří Kubalík.

Poslanec za ČSSD Vítězaslav Jandák řekl, že politici by se neměli míchat do voleb ředitele České televize, tedy ani je hodnotit. "Rada je svéprávná, zvolila ředitele demokraticky. Já sám za sebe říkám, že je mi jedno, jestli v křesle ředitele sedí Petr, nebo Pavel," dodal Jandák.