Významný golfový turnaj PGA European Tour v Čeladné na konci července se přeci jen bude konat. Přitom ještě před pár dny hrozilo, že pořádající agentura nebude schopna turnaj finančně pokrýt. Regionální podnikatelé ale reputaci České republiky zachránili.

Přitom ještě před měsícem se manažer turnaje Peter Kovarčík chvástal tím, že do tří let přiveze Tigera Woodse. Ale nakonec v pořádající agentuře Altamira kvůli nedostatečnému finančnímu zajištění soutěže s dotací 2,5 milionu eur skončil a brzy své úsilí vzdala i samotná společnost.

Generální manažer a současně ředitel klubu z Čeladné Stephen Flanagan přiznal, že turnaj se podařilo zachránit na poslední chvíli. „Bylo to za minutu dvanáct, České republice hrozila velká golfová ostuda,“ přiznává Stephen Flanagan. „Teď musíme udělat za 14 dní práci, která trvá rok. Další ročníky už budou určitě klidnější,“ je přesvědčen Flanagan.

Na převzetí turnaje s vedením European Tour se nakonec domluvila regionální společnost Quirit Alfa. Sto milionů korun do akce vložili podnikatelé Stanislav Pros a Aleš Buksa. „Vložili jsme do společnosti přes sto milionů korun,“ přiznal Stanislav Pros, prezident Prosper Golf klubu Čeladná. „Existovaly jen dvě možnosti. Buď, že se turnaj nebude konat a zase hodně dlouho bychom ho do České republiky nedostali, nebo že narychlo seženeme peníze,“ přidal.

A sehnat za týden 100 milionů Kč, to by nedokázal snad ani David Copperfield. „Tak jsme vložili s panem Buksou každý polovinu a doufáme, že se nám v dalších letech tahle investice vrátí. Koupili jsme licenci na deset let, jsme přesvědčeni, že si Česká republika takový turnaj zaslouží,“ přidává Pros. Navíc se organizátorům podařilo koupit licenci i na Slovensko. „Do dvou let bychom tam chtěli také zorganizovat špičkový turnaj European Tour,“ dodal Pros.