Šéf sociálních demokratů upozornil na to, že před 14 dny se sešel na společném jednání s šéfem ODS Mirkem Topolánkem a premiérem Fischerem. Premiér oba šéfy stran podle Paroubka informoval o záměru Kanady zavést víza a o zamýšlených krocích jeho vlády. "Mirek Topolánek neměl jedinou výtku, neřekl jedinou poznámku, jediný návrh, kterými nyní ODS tak hýří. Vzal stejně jako já informaci o stavu a postupu české vlády mlčky na vědomí," prohlásil Paroubek. Ten je nyní "šokován" výroky představitelů ODS, kteří kritizují postup Fischerovy vlády v záležitosti kanadských víz.

Paroubek se domnívá, že vzhledem k této schůzce je nynější kritika ODS Fischerova kabinetu projevem předvolebního populismu. "Žádám ODS, aby těchto podpásových ataků vůči vládě, které vyslovila důvěru, zanechala a spíše hledala způsob, jak přispět k řešení problému, ke kterému sama objektivně přispěla tím, že problém Romů včas a přes upozornění kanadské strany neřešila," dodal šéf ČSSD.

Kanada zavedla víza pro Českou republiku od úterý. Vláda Jana Fischera v reakci zavede vízovou povinnost pro kanadské diplomaty a majitele služebních pasů a ministr zahraničí Jan Kohout povolal k diplomatickým konzultacím českého velvyslance v Kanadě. Tento krok v diplomatické praxi znamená dočasné stažení velvyslance ze země.