Program pro firmy, které pociťují následky finanční krize, nastartovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí letos v březnu. Úřad práce v Brně-městě od té doby zaevidoval celkem 178 žádostí, přičemž vyhověl 44 z nich. Do programu se tak zapojilo sedm firem, které nechaly proškolit 890 pracovníků. „Rozpočet byl omezen, stejně jako termín první fáze projektu, proto jsme mohli vyhovět jen omezenému počtu žádostí,“ sdělila Ondráková s tím, že úřad vyčerpal celkem 8,8 milionu korun.

Pracovníci podle mluvčí navštěvovali především specializační kurzy v oblasti informačních technologií nebo v kurzy zaměřené na výrobní technologie.

Zaměstnanci se školili i v ostatních regionech Jihomoravského kraje. Například na Břeclavsku jich bylo bezmála 600, na brněnském venkově přes 400 a obdobný počet pracovníků se vzdělával i na Vyškovsku.

Projekt ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Vzdělávejte se! má pomoci firmám, které musely přistoupit k omezení výroby, nebo kterým počet zakázek začíná vlivem krize klesat. Místo toho, aby své zaměstnance nechaly se sníženou mzdou doma, mohou je za peníze z evropských fondů poslat na vzdělávací kurzy. Z fondů má jít na projekt spolu s obdobným projektem "Školení je šance" asi 3,3 miliardy korun. Oba projekty by měly zachránit až 70 tisíc pracovních míst.