Ředitel českobudějovického pracovního úřadu Ivan Loukota pro agenturu Mediafax uvedl, že letos již vyplatili nezaměstnaným 117 187 milionů korun, zatímco za celý loňský rok to bylo 112 806 milionů korun. „Nejde ale o to, že bychom tu měli nárůst vyplacených podpor kvůli masivnímu propouštění, to se tu nekonalo. Jen se navýšila částka na podporách a pak počet uchazečů o práci, především těch, kteří byli na dobu určitou, na zkušební dobu, či měli sezónní práci,“ uvedl Loukota.

Počet nezaměstnaných navýšili také absolventi středních a vysokých škol, kteří nenašli hned po ukončení studia na konci školního roku své uplatnění a proto se zaregistrovali na úřad práce.

K 30. červnu loňského roku jsme měli v evidenci 3154 uchazečů, k 31. prosinci to bylo 3852 lidí. Letos je to k 30. červnu 5394 uchazečů o práci,“ doplnil ředitel Úřadu práce Loukota.

V druhém největším jihočeském městě v Táboře vyplatili za první pololetí letošního roku také znatelně více peněz na podporách, než za celý loňský rok. Jedním z aspektů je podle mluvčí úřadu práce v Táboře Dagmar Kulvaitové i zvýšení podpory. Zatímco loni to bylo 50 procent z průměrného výdělku, nyní je to již 65 procent.

„Za loňský rok jsme vyplatili 70,255 milionu korun, zatímco letos jsme od ledna do posledního června vyplatili 72 472 milionů korun. Nárůst je tedy již nyní znatelný. Počet nezaměstnaných uchazečů evidovaných na úřadu práce je nyní k poslednímu červnu 4277.

Míru nezaměstnanosti v okrese znatelně ovlivnilo propouštění hlavně ze společností Silon Planá a Kovosvit MAS Sezimovo Ústí, které opustilo od konce loňského roku přes 300 lidí. Kovosvit navíc do konce srpna chce propustit dalších 27 zaměstnanců.

Práci ukončili ale na některých místech i lidé, kteří měli smlouvy na dobu určitou, či byli ještě ve zkušební době. „Proto, aby firmy nemuseli propouštět své kmenové zaměstnance, většinou přistupují k tomuto řešení a tím tak sníží náklady na provoz, což právě nyní v době hospodářské krize řadě společností výrazně pomůže,“ dodala Kulvaitová.