"Vyzývám ODS, aby se veřejně distancovala především od lotyšské strany Za vlast a svobodu, která podporuje každoroční pochody veteránů lotyšské divize SS či od názoru polské strany Právo a spravedlnost, jejíž poslanci považují homosexualitu za ´nemoc´," řekl Jiří Paroubek. Podle jeho slov by občanští demokraté měli navrhnout vyloučení těchto stran z frakce, a pokud tento návrh neprojde, měla by ODS tuto frakci opustit.

Paroubek považuje postup ODS za skandální a to především v době, kdy narůstá podpora pravicového extremismu. " Postup ODS je v rozporu s českou demokratickou tradicí," dodal.

"ODS dokonce prosazovala přijetí i výrazně extremistických stran, jako jsou italská Liga severu či Dánská lidová strana, což naštěstí pro Českou republiku narazilo na odpor britské Konzervativní strany. Tento nový, pravicově populistický subjekt přesto obsahuje strany, jejichž názory a postoje jsou v rozporu s demokratickými zvyklostmi," sdělil předseda ČSSD.

Ve frakci Evropských konzervativních a reformních skupin je britská Konzervativní strana, polská strana Právo a spravedlnost, strana Lijst Dedecker zastupující Belgii, finská Centristická strana, Maďarské demokratické fórum, strana Za vlast a svobodu z Lotyšska a nizozemská Křesťanská unie.