"Rád poznamenal, že Rumunsko je zemí, která velice silně podporuje Českou republiku i Polsko pokud jde o protiraketový systém obrany," řekl Băsescu. Oba státníci se během jednání dotkli problému kolem Moldávie. Ačkoli se Rumunsko ke svému bývalému území chová mateřsky. Klín mezi obě země vsadilo přijetí Rumunska do Evropské unie. Moldavané totiž pro cestu do Rumunska potřebují víza.

Băsescu tvrdí, že Rumunsko bude i nadále podporovat Moldavsko na cestě do Evropské unie. V této souvislosti požádal Klause, aby Česká republika podpořila Rumunsko v jeho krocích, aby Moldavská republika byla začleněna do balíčku balkánských zemí, které budou usilovat o vstup do Evropské unie. "Ať jsou vztahy mezi Bukureští a Kišiněvem jakékoliv, Rumunsko bude vždy podporovat Moldavsko na cestě do Evropské unie," řekl Băsescu.

Oba státníci se dotkli současné ekonomické krize. Shodli se na to, že krize v obou zemích je způsobena obdobnými příčinami. „Nynější ekonomická krize v obou zemích vyvolává obdobné problémy a je způsobena obdobnými příčinami," řekl Klaus a Băsescu s ním souhlasí. "Rumunsko již druhé čtvrtletí zaznamenává špatný ekonomický růst. Doufáme, že ve třetím čtvrtletí dojde ke snížení tohoto negativního rozvoje," řekl Băsescu.

Oba státníci se shodli na tom, že vztahy obou zemí jsou na velmi nadstandardní přátelské úrovní. „Je to návštěva, kterou vykonávám s pocitem, že navštěvuji svého přítele," řekl Băsescu. Prezidenti se shodli na
na tom, že se budou obě země vzájemně podporovat na evropských fórech a v rámci mezinárodní spolupráce.

Prvním prubířským kamenem by se mohla stát problém kolem zavedení víz pro Čechy ze strany Kanady. Česko se snaží uplatnit v Evropské unii proceduru solidarity, kdy by víza do Kanady zavedly země evropské sedmadvacítky. Na dotaz, jak se zachová Rumunsko, Băsescu odpověděl: "No comment."

Rumunský prezident Traian Băsescu přiletěl ve středu na dvoudenní návštěvu České republiky. Prvním bodem jeho programu je schůzka s prezidentem Václavem Klausem na Pražském hradě. V průběhu dne by se měl sejít s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) a šéfem Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD). Odpoledne by se měl absolvovat schůzku s rumunskou komunitou žijící v Česku a den zakončí slavnostní večeře na Pražském hradě.