Jeho součástí je vojenská přehlídka, která se konala za prudkého deště a silné bouřky. S Klausem bude Băsescu nejprve hovořit mezi čtyřma očima, pak bude následovat bilaterální jednání za přítomnosti národních delegací. Poté rumunská hlava státu poobědvá s předsedou Senátu Přemyslem Sobotkou (ODS) a setká se i se šéfem Poslanecké sněmovny Miloslavem Vlčkem (ČSSD). Odpoledne by se měl sejít s rumunskou komunitou žijící v Česku a den zakončí slavnostní večeře na Pražském hradě.

"Tématy jednání prezidentů budou aktuální události v Evropské unii, česko-rumunské vztahy a mezinárodní dění," sdělil Mediafaxu Martin Erva z tiskového oddělení Hradu.

Băsescu se hodlá v Praze setkat také například s premiérem Janem Fischerem či primátorem Prahy Pavlem Bémem (ODS). Obě setkání jsou naplánována až na čtvrtek. V tento den by měl rumunský prezident a jeho doprovod jednat s českými podnikateli a prohlédnout si nové sídlo Radia Svobodná Evropa (RFE/RL).

Před tím, než usedl Băsescu do prezidentského křesla, vedl Demokratickou stranu (PS) a od roku 2000 byl primátorem Bukurešti. V roce 2004 vyhrál jako kandidát Aliance pravda a spravedlnost druhé kolo prezidentské volby a v prosinci mu započal jeho pětiletý mandát, který se uzavře na konci letošního roku.

Prezident okamžitě po svém nástupu začal realizovat rozsáhlé reformy, včetně boje s korupcí. Jeho nástup do funkce je proto označován jako rumunská oranžová revoluce. Během své vlády se však musel potýkat s celou řadou vnitropolitických problémů. Napětí vyvolávalo zejména to, že měl odlišný postoj k ekonomickým i politickým záležitostem než tehdejší sociálnědemokratický premiér Adrian Năstase, s nímž se přel také o kompetence. Na kreditu ztratil Băsescu sám některými svými xenofobními výstupy. Vrcholem vnitropolitické krize bylo Băsescovo odvolání v dubnu a v květnu roku 2007, kdy ho ve funkci zastoupil předseda senátu. Pro setrvání Băsesca na postu prezidenta se však ještě v květnu téhož roku vyslovilo 75 procent voličů při volební účasti 44 procent.