Po synu Sebastianovi, kterému budou tři roky, přibude do rodiny lyžaře Martina Koukala další potomek na konci srpna. "V té době bych neměl mít žádné lyžařské povinnosti. Zdá se, že jsme to vymysleli dobře," zasmál se Koukal. "Moc se těším, narození dítěte je vždycky ta největší radost. Bude to na osmdesát procent dcera, alespoň lékaři se tak vyjádřili, přesněji to prý nejde," vysvětlil třicetiletý Koukal. S manželkou Vandou už jméno pro holčičku dávno vybrali. "Máme to celkem vyjasněné. Ale to se přece dopředu neprozrazuje," dodal.

Koukalova příprava na tuto sezonu probíhá podle plánu, lehce ji narušil pouze květnový pád na kole. "Nic se mi nestalo, jen jsem se odřel, a to docela dost. A zničil jsem kolo," popsal Koukal. "Bylo to kvůli drobnému technickému zádrhelu, kdy mi přeskočil řetěz na pastorku. Nic se nestalo, jen jsem musel deset dnů pauzírovat v tréninku," vysvětlil Koukal.

V tréninku na následující sezonu se vrátil ke spolupráci se švédským trenérem Christerem Skogem, který ho v roce 2003 přivedl k titulu mistra světa a teď se na jeho přípravě spolupodílí s loňským koučem Janem Baranykem. "Bára (Jan Baranyk) konzultuje tréninkové plány se Skogem od ledna tohoto roku. Tehdy jsem byl totálně přetrénovaný a nic se mi nedařilo. Mistrovství světa jsme pak zachránili a moje forma kulminovala ve finále Světového poháru," připomněl Koukal sedmé místo na volné padesátce na mistrovství světa 2009 v Liberci a třetí místo v prologu finále Světového poháru ve švédském Aare.

Při tréninku teď hodně spoléhá na přístoje a počítače. "Hlavně se chci vyvarovat toho, co jsem prožil loni v listopadu a v prosinci. Já sám jsem se sice vždycky řídil hlavně podle vlastních pocitů. Ale uznávám, že je dobré, když si člověk svůj pocit může o něco občas opřít a konfrontovat ho s realitou. Když se cítím blbě a biomechanika mi potvrdí, že je něco skutečně špatně, jsem aspoň v klidu," řekl Koukal, který nyní konzultuje svou formu s mnoha technickými přístroji. "Bára a Christer se vždycky na něčem dohodnou a podle toho já trénuju. Pak mu tam jen mailuju výsledky. Přístoje včetně softwaru mám od finské firmy Suunto díky sponzorské smlouvě," dodal Koukal. "V minulé sezoně se to vyplatilo. Záchrana na poslední chvíli se povedla, závěr sezony byl takový, jak bych si představoval. Doufám, že v tomto duchu to bude pokračovat," věří Koukal.