"Tři cizinci, kteří se v Praze pohybovali nelegálně, si policisté našli sami a vyhostili je, z toho dva cizinci skončili v záchytném zařízení pro cizince. Všichni tito cizinci pocházejí z bývalých zemí Sovětského svazu," sdělila Dudová a dodala, že další čtyři cizinci, kteří u nás pobývali nelegálně, se rozhodli opustit Českou republiku dobrovolně.

Jedna Ukrajinka, která do České republiky přijela jako turistka v roce 2003 na dva týdny, a svůj pobyt si sama prodloužila, dokonce přišla se zakoupenou jízdenkou. Policie ji vyhostila na tři roky a udělila blokovou pokutu ve výši tisíc korun.

Cizinka tak ještě nemohla využít projekt Dobrovolných návratů, který se týká pouze cizinců s legálním pobytem. Jak už dříve informoval mluvčí Ministerstva vnitra Vladimír Řepka realizace projektu Dobrovolných návratů i pro cizince s nelegálním pobytem je naplánována až v druhé polovině roku.

"Projektu dobrovolných návratů využilo do dnešního dne v Praze a Středních Čechách celkem 603 cizinců. Z tohoto počtu největší zájem projevili příslušníci Mongolska a Uzbekistánu," pokračovala Dudová. Projekt pro dva tisíce cizinců začal 16. února. Cizinci, kteří přišli v důsledku finanční krize o práci, dostanou letenku zdarma a k tomu 500 EUR. Ministerstvo nabídku prodloužilo o další dva tisíce lidí. Nyní už ale cizinci dostanou pouze 300 EUR.