Vzhledem k probíhajícímu zasedání krajského zastupitelstva ve stejnou dobu, kdy se u budovy měl protest konat, se aktivisté rozhodli, že dopis předají Rathovi osobně. To se jim nakonec nepodařilo, přesto si pozornost krajských zastupitelů vysloužili. Nakonec se skupinka protestujících spokojila s předáním textu do rukou tiskové mluvčí Středočeského kraje Berill Maschekové.

Iniciativa BED-IN chtěla svou akcí upozornit na to, že podle ní Rath porušuje zákon o sociálních službách, když vrací lidi zpět do ústavů a jejich ředitele odvolává. V otevřeném dopise proto vyzvala středočeského hejtmana, aby nebránil transformaci zařízení poskytujících sociální služby. V opačném případě požaduje jeho odstoupení.

Podle aktivistů se Rath provinil kromě porušení zákona o sociálních službách také zneužitím své pravomoci veřejného činitele. BED-IN tvrdí, že špatně hospodařil s krajským majetkem a zatížil jeho rozpočet.

Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) v reakci na protest a předanou peticí řekl, že jejich petice je v základu správná, ale protestuje proti něčemu, co se nikdy nestalo. "Nikdy jsme neřekli, že by se lidé z fungujících chráněných bytů měli vrátit do ústavů. To je dezinterpretace a manipulace, třeba i ze strany ODS. Toto se nedělo, neděje a dít nebude," uvedl hejtman.

Dodal, že na úterním jednání zastupitelstvo kraje schválilo využití dalších sedmi objektů pro chráněné bydlení. "My v projektech tohoto typu sociální péče budeme pokračovat. Ne ovšem bezhlavě, naší snahou je vyváženost a to, aby nebyl ekonomicky poškozován kraj ani sami klienti. Ne pro každého, kdo žije v ústavu, je chráněné bydlení vhodné. To tvrdí i odborníci. Proto ústavy nebudeme masově rušit," uzavřel Rath.

Za svůj přístup byl kritizován na zastupitelstvu i ze strany ODS. Tuto kritiku Rath označil za podlou a špinavou. "ODS prostřednictvím odvolaných ředitelů ústavů straší klienty, že se budou stěhovat pryč a zpátky do ústavů. Využívat pro politický boj mentálně postižené je hnusné a lidé, kteří tak činí, nejsou odborníky na sociální péči," dodal.