"Návrh na zrušení poplatků za rozhlasové a televizní vysílání není pouze technickým krokem, ale je to útok na nezávislost veřejnoprávních médií a jejich samotnou existenci," řekla senátorka Alena Gajdůšková (ČSSD). Debata podle ní musí nastat především v otázce, zda vůbec v Česku chceme veřejnoprávní média. ČT a ČRo jsou podle ní financována tímto způsobem, protože podporují demokracii a zachovávají mediální pluralitu. "Jak tedy zajistit ideální svobodu a nezávislost těchto médií? Tento systém je ideální, ale samozřejmě se dá vylepšovat," prohlásila senátorka. Pro nezávislost a zajištění nestrannosti medií je naopak potřeba zakotvit zákonem valorizaci poplatků. "Zásadně odmítám zrušení koncesionářských poplatků," dodala senátorka.

Naopak senátor Richard Svoboda (ODS) tvrdí, že systém koncesionářských poplatků je již přežitý. "Systém poplatků je přežitý a jejich výběr je neefektivní. Poplatky mají povahu jakéhosi výpalného, které občané musí platit za to, že mají přístup k televizi a rozhlasu," řekl Svoboda. Nelíbí se mu rovněž, že poplatky platí domácnosti, nehledě na počet členů. "Nucená daň za elektronickou přípojku neudělá média nezávislejší," prohlásil. Nucené platby by mohly být za určitých okolností považovány i za nepovolenou podporu. Svoboda také vyvracel, že by financování veřejnoprávních médií z rozpočtů umožnilo politikům je ovládat. "Žádným způsobem neposílí vliv státu na veřejnoprávní media," sdělil k jejich eventuálnímu financování ze státního rozpočtu.

Obchodní ředitel ČT Robert Kvapil o smyslu poplatků nepochybuje a naopak považuje za velkou chybu, že poplatky nejsou valorizovány. Připomněl, že Česká televize financuje dlouhodobé projekty, digitalizaci nebo podporuje filmový průmysl. Generální ředitel ČRo Václav Kasík ho doplnil, že v rozhlasu je nutné zabezpečit mnoho dalších projektů. "Musíme držet krok s vyvíjejícími se technologiemi nebo zajistit zahraniční zpravodajství," řekl s tím, že systém poplatků nyní považuje zatím za jediný možný a především stabilní.

Vedoucí redaktorů ČRo Online Filip Rožánek řekl, že financování veřejnoprávních médií poplatky je v Evropě většinové. "U nás je navíc dobrá platební morálka," dodal. Český systém poplatků je podle jeho slov jeden z nejlepších v Evropě. "Nyní máme funkční systém a jeho změna by změnila fungování České televize a Českého rozhlasu," dodal.