"Kanada si musí uvědomit, že podobné jednostranné kroky bez reflexe vlastních chyb v azylové politice nevedou k řešení tohoto problému," řekl Paroubek. Vítá proto rozhodnutí Fischerovy vlády zavést vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů jako odpověď na jednostranný krok Kanady zavést plošnou vízovou povinnost pro občany ČR.

Paroubek ale varuje před nárůstem extremismu, který může rozhodnutí Kanady zvýšit. "Nárůst pravicového extremismu v poslední době, ke kterému přispěly chyby bývalého ministra vnitra Ivana Langera (neúspěšný návrh na zrušení Dělnické strany), je jev, se kterým se já osobně, ani ČSSD nesmíří a s tímto druhem extremismu budeme intenzivně bojovat," uzavřel Paroubek.

Kanada kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl z České republiky zavedla pro ČR víza od úterních 06.00. V následujících 48 hodinách mohou Češi žádat o víza po příletu na kanadské území, pak už jen před cestou na velvyslanectví ve Vídni.

Česká republika zavádí recipročně vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. Česko povolává svého velvyslance v Kanadě zpět do ČR ke konzultacím, což v praxi znamená jeho stažení. Ministr zahraničí Jan Kohout zahájí jednání o takzvané klauzuli solidarity, podle níž může Evropská unie zavést víza pro Kanadu.