Při vyjednávání s Kanadou se podle občanských demokratů projevil slabý mandát současné Fischerovy vlády a ministr zahraničí Jan Kohout nebezpečí zavedení víz podcenil. Kabinet měl podle ODS využít veškerý prostor pro další politická jednání a získat co nejsilnější podporu Evropské unie po půlroce českého předsednictví.

ODS kritizuje reciproční zavedení víz a požaduje, aby vláda okamžitě zahájila s Kanadou jednání o zařazení České republiky mezi bezpečné země původu.

Kanada kvůli rostoucímu počtu žadatelů o azyl z České republiky zavedla pro ČR víza od úterních 06.00. V následujících 48 hodinách mohou Češi žádat o víza po příletu na kanadské území, pak už jen před cestou na velvyslanectví ve Vídni.

Česká republika zavádí recipročně vízovou povinnost pro držitele kanadských diplomatických a služebních pasů. Česko povolává svého velvyslance v Kanadě zpět do ČR ke konzultacím, což v praxi znamená jeho stažení. Ministr zahraničí Jan Kohout zahájí jednání o takzvané klauzuli solidarity, podle níž může Evropská unie zavést víza pro Kanadu.