Vláda současně pověřila ministra zahraničí Kohouta, aby povolal českého velvyslance v Kanadě zpět do Česka ke konzultacím.

"Vláda České republiky vnímá zavedení víz jako jednostranný a nevlídný krok z kanadské strany," řekl Fischer. Poukázal přitom na skutečnost, že víza kanada zavedla v turistické sezóně a v okamžiku, kdy došlo k poklesu přílivu českých emigrantů do Kanady. Fischer trvá na tom, že na vině současné situace je příliš liberální kanadská politika vůči žadatelům o azyl.

Podle Fischera Česko nemá možnost zavést víza pro kanadské občany, protože český právní řád je v tomto směru vázán na Evropskou unii. Fischer však hodlá již v úterý večer jednat s předsedou Evropské komise José Manuelem Barrosem o paktu solidarity. Na jeho základě mohou evropské státy a evropské instituce tlačit na Kanadu tak, aby víza vůči Česku znovu zrušila. Podle Fischera Barroso již přislíbil, že Komise udělá vše proto, aby byla klauzule solidarity spuštěna.

"Našim cílem je obnovení bezvízového styku," shrnul Kohout.

Fischer upozornil, že zavedení víz ze strany Kanady může být velmi nebezpečně zneužito extremistickými subjekty v předvolební kampani. O tom informoval Fischer i svůj kanadský protějšek a žádal ho, aby zavedení víz případně posunul až po podzimních volbách v Česku. Vyslyšen však nebyl.

Česká strana kritizovala i způsob, jakým Kanada o zavedení víz informovala. Kohout v úterý přiznal, že diplomatickou nótu od Kanady obdržel šest hodin předtím, než víza začala platit. "Standardní je, že svým kolegům zavoláte a dáte jim informace alespoň 48 nebo 72 hodin předem. Cítím se být zklamán," řekl Kohout. Ten nyní plánuje cestu do Kanady, další intenzivní kolo jednání s kanadskou stranou by mělo začít na konci srpna nebo na začátku září.

Kanada zavedla víza nejen pro Česko, ale i pro Mexiko. Obě země doplatily na vysoký počet žadatelů o azyl.

Podle kanadského ministerstva pro přistěhovalectví má Mexiko ze všech zemí nejvyšší počet žádostí o azyl, jejich počet se od roku 2005 téměř ztrojnásobil na současných 9400 žádostí.

Na druhém místě je Česká republika s téměř třemi tisíci žádostmi o azyl od října 2007. Přitom v roce 2006 to bylo méně než pět žádostí, uvádí kanadské ministerstvo pro přistěhovalectví.

"Proces získávání víz nám dovolí odhadnout, kdo do Kanady přichází jako skutečný návštěvník a kdo by se mohl pokusit využít uprchlického systému, aby se vyhnul čekání na imigračním," řekl kanadský ministr pro přistěhovalectví Jason Kenney.

Víza platí od první minuty úterý východokanadského času (06.01 SELČ). Češi a Mexičané cestující do Kanady si budou moci ještě 48 hodin od ukončení bezvízového styku, tedy do čtvrtka 06.01, vybavit víza na letišti v Kanadě při příletu.

Po tomto termínu již budou muset mít občané obou zemí víza.

Češi a Mexičané budou muset splnit také několik dalších podmínek: přesvědčit imigrační úředníky na letištích, že jejich pobyt v Kanadě je pouze dočasný a že nepřekročí dobu, na kterou při vstupu do země dostali povolení. Turisté také musí mít dostatek peněz na pokrytí nákladů k jejich pobytu, nesmí mít záznam v trestním rejstříku a představovat pro Kanadu bezpečnostní riziko.

Kohout kanadskou stranu již dříve upozornil, že pokud země javorového listu přistoupí k zavedení víz, může očekávat odvetu od Česka i od celé EU.