"Po zrušení vízové povinnosti v říjnu 2007 vycestovalo do Kanady 30 000 českých občanů ročně," uvedl Okamura. "Nejvíce jich pak pochopitelně cestuje v létě, kdy se řádově jedná o 4000 občanů měsíčně," dodal mluvčí.

Velkým problémem podle Okamury je příjezd Čechů do Kanady z třetí země. "Máme spoustu občanů, kteří do Kanady přilétají třeba z USA, jak toto bude kanadská strana řešit, to zatím nevím. Ihned jsme kanadskou vládu požádali o vyjasnění této situace, stejně tak, jako o okamžité otevření vízové kanceláře na kanadské ambasádě v Praze," řekl Okamura.

V současné době žadatelé musí o vízum žádat na kanadském velvyslanectví ve Vídni. "Zřízení kanceláře v Praze hodlá kanadská strana zajistit do měsíce," tvrdí mluvčí Asociace cestovních kanceláří a agentur.

Pokud čeští turisté odlétají do Kanady v těchto 48 hodinách, o vízum mohou požádat přímo v Kanadě. "Po příletu tam bude speciální přepážka, kde mohou zdarma o víza zažádat," sdělil Okamura.

Kanada v úterý zavedla vízovou povinnost pro Čechy a Mexičany. Žadatelé o vízum musí splnit několik podmínek: přesvědčit imigrační úředníky na letištích, že jejich pobyt v Kanadě je pouze dočasný a že nepřekročí dobu, na kterou při vstupu do země dostali povolení. Turisté také musí mít dostatek peněz na pokrytí nákladů k jejich pobytu, nesmí mít záznam v trestním rejstříku a představovat pro Kanadu bezpečnostní riziko.