"Tato lhostejnost vůči mé návštěvě Ruska byla jen pokračováním chování, které jsem zaznamenal ze strany českého velvyslanectví v Rusku při předchozí návštěvě delegace ČSSD, která v čele se mnou navštívila před časem Rusko na pozvání Spravedlivého Ruska," prohlásil Paroubek.

Podle jeho slov bylo české velvyslanectví v Rusku o jeho návštěvě ve dnech 24. až 25. července informováno, přesto neprojevilo zájem se návštěvy zúčastnit. "Mohli by alespoň zblízka vidět ruského premiéra. Vím, že se to panu velvyslanci moc často za tři roky nepodařilo. O obsahu mé návštěvy byla česká veřejnost ihned po mém návratu informována," bránil se Paroubek.

Paroubek dále podotkl, že u většiny českých ambasád v zemích, které navštívil, se setkal s netečností, nezájmem, lhostejností a naschvály.

Předseda v této souvislosti uvedl například návštěvu expremiéra Mirka Topolánka (ODS), který také soukromě jednal na začátku roku s Putinem a nevyvolal takové znepokojení jako on. Kritiky dalších politiků a diplomatů považuje za nesmyslné, vzhledem k tomu, že česko-ruské vztahy v politické rovině za poslední tři roky se podle jeho slov zhoršily.