Hlavním cílem ČPS je totiž podle Kadeřávka zavedení nové problematiky do české politiky. Předčasných voleb se chce proto strana účastnit mimo jakoukoliv koalici, aby ukázala, jaký je zájem voličů o její témata. Strana přesto vyjednává s dalšími politickými stranami o ukrajování svobody na internetu a autorském právu.

"Jednání se Stranou zelených ještě neproběhlo, ale již od začátku jsme její představitele upozorňovali, že volební koalici neplánujeme. Proto nás zaskočilo prohlášení Ondřeje Lišky ohledně společné kandidátky," uvedl místopředseda a zakladatel ČPS, který uznal, že některé části programu Strany zelených jsou jeho straně blízké, ale týká se to spíše okrajových témat. "Domníváme se, že koalice s jakoukoliv stranou by nám v těchto volbách mohla pouze uškodit," dodal.

Česká pirátská strana byla zaregistrována 17. června a může se účastnit voleb do Poslanecké sněmovny. Vznikla jako reakce na rozsudek švédského soudu. Ten odsoudil provozovatele internetového portálu The Pirate Bay. Strana si klade za cíl prosadit úpravu autorského zákona nebo zrušení výběru autorských poplatků z prázdných paměťových médií. Volebním cílem je také omezení postihů jednotlivců za pěstování a užívání marihuany.