Celníci zastavili kamion s návěsem na okraji Náchoda a řidiče vyzvali ke kontrole poplatků elektronického mýtného. Následně prověrkou v systému zjistili, že řidič vezoucí z Francie požární techniku, mýtné řádně nezaplatil. Proto jej vyzvali k předložení dokladů a řešení přestupku.

Hned při jeho vystoupení z auta však celníci ucítili alkohol a přivolali na místo dopravní policisty. Ti podrobili řidiče dechové zkoušce. Na displeji přístroje se ukázala hodnota přesahující tři promile alkoholu v řidičově dechu. "Přesněji řečeno 3,54 promile, tedy hodnota dost nepředstavitelná na to, že muž ještě před momentem seděl za volantem velikého nákladního automobilu, se kterým brázdil české silnice," řekla mluvčí. Policisté řidiči ihned zakázali další jízdu a zahájili proti němu zkrácené přípravné řízení pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky.

Z kotoučků policisté navíc zjistili, že podnapilý cizinec jel přes české území už od pátečního odpoledne, tedy v době kdy zákon jízdu kamionů z důvodu možné velké koncentrace aut zakazuje. Cizinec se policistům k požití alkoholu během jízdy přiznal. "Jako důvod ovšem uvedl, že se jen trochu napil, aby překonal bolesti od žaludku. Alkohol popíjel i přesto, že v kabině vezl svého sedmnáctiletého syna, který dělal otci na cestě spolujezdce," dodala Prachařová. Podnapilý cizinec odmítal s policisty spolupracovat, proto jej nakonec eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici do Hradce Králové, kde do druhého dne vystřízlivěl. Pak ho hlídka opět převezla do policejní cely, a tam si do pondělního rána počkal na předvedení před okresního soudce. Za jízdu v opilosti mu hrozil až tříletý trest odnětí svobody.

Jen o několik hodin později soud opilého cizince potrestal desetiměsíčním vězením s podmíněným odkladem na 2,5 roku a dvouapůlletým zákazem řízení všech motorových vozidel. Dále soudce cizince okamžitě vyhostil z České republiky na dva roky. Za porušení zákazu jízdy v určené dny a hodiny a nedodržování předepsaných přestávek dále policisté přepravní firmě uložili kauci ve výši 20 000 korun.