Dotace jsou určeny na překonání krizových stavů měst a obcí postižených povodněmi. Milionovou dotaci dostane Jeseník nad Odrou, Nový Jičín, Kunín. Hodslavice a Životice u Nového Jičína.

Dotaci dále dostane15 obcí na Novojičínsku, který byly postiženy záplavami. Nejvyšší ve výši 500 tisíc dostane Ženklava, po 400 tisících dostanou Šenov u Nového Jičína, Mořkov a Fulnek. „V návrhu na poskytnutí dotací nejsou zahrnuty všechny postižené obce, protože jejich výdaje na překonání krizového stavu nebyly tak významné,“ upřesnil hejtman Palas. Celkově kraj městům a obcím pomůže 8 070 000 korun ze Zajišťovacího fondu.
Kraj také pomůže částkou 3 696 000 korun 62 sborům dobrovolných hasičů, které při povodních zasahovaly. „Zároveň chceme pomoci lidem, kteří při záplavách přišli o střechu nad hlavou, aby co nejdříve znovu bydleli. To budeme řešit s ministerstvem pro místní rozvoj,“ dodal Palas. Třicet zaplavených rodinných domů bylo již zbouráno, další demolice mohou následovat. Dosud není jasné, jakým způsobem kraj a stát pomůže lidem, kteří o své domy přišli. V úvahu podle Palase přichází třeba výstavba typizovaných rodinných domů, které by podle něj měly být postaveny do koce letošního roku.


Škody způsobené letošními povodněmi na severní Moravě na obecním majetku přesahují podle odhadů půl miliardy korun, na komunikacích je to dalších 400 milionů.

Občané podali na kraj 677 žádostí o jednorázovou finanční pomoc, kraj dosud odsouhlasil 97 procent z nich.